PO
VO
Inspiratie

Cultuureducatie en duurzaamheid: concreet, creatief en hoopvol

Cultuur & School Utrecht
29 juli 2026
Muziek-met-Sam-Studio-WNDR-fotografie
Laat als eerste een reactie achter

Vanaf 2 november 2026 is het Klimaatweek. Door het hele land zetten bewoners, scholen, organisaties en gemeenten zich in voor bewustwording en actie voor het klimaat. Een mooie aanleiding om dit onderwerp ook in jouw klas een plek te geven. Maar hoe maak je duurzaamheid toegankelijk en inspirerend voor leerlingen? Cultuureducatie biedt daarvoor volop mogelijkheden.

Natuurlijk kun je met leerlingen praten over duurzaamheid, klimaatverandering of biodiversiteit. Maar hoeveel meer betekenis heeft het als zij hun ideeën tot leven brengen in een voorstelling, een hoorspel maken over de wereld van morgen of met kunst onderzoeken hoe zij hun stem kunnen laten horen? Door te creëren, verbeelden en ervaren wordt duurzaamheid niet alleen een ingewikkeld vraagstuk, maar ook persoonlijk, creatief en hoopvol. Bovendien verbind je op slim verschillende onderwijsdoelen met elkaar. In dit artikel laten we zien waarom deze verbinding zo waardevol is, en lichten we een aantal culturele activiteiten voor je uit.

Verbeeldingskracht: hoe ziet jouw wereld van de toekomst eruit?

Hoe ziet een duurzame toekomst eruit? Hoe leef je samen als je niet meer gebruikt dan je nodig hebt? Verbeeldingskracht is een belangrijke vaardigheid om de toekomst vorm te geven. Daar zijn de kunsten expert in!

  • Tijdens de activiteit Hoorspel maken: Onze Groene Toekomst (PO, 5-8) van Podiumbeesten gebruiken leerlingen volop hun fantasie. Hoe ziet een groene toekomst eruit voor de aarde en de mensen die er leven? Wat je je voor kunt stellen, kan werkelijkheid worden. En dat geeft hoop!
  • Met het schoolbrede project Ons Klimaat (PO) van COUtrecht worden dans en theater ingezet om bewustzijn over klimaatvraagstukken te vergroten. Leerlingen van de hele school maken samen in één dag een indrukwekkende voorstelling rondom klimaat en natuur.
  • Met Bouw je eigen stad (VO, 1-3) van De Maakruimte gaan leerlingen aan de slag met het bedenken en ontwerpen van een eigen stad. Ze worden uitgedaagd om na te denken over de thema’s, duurzaamheid, samenleving, inclusie en hoe de toekomst kan worden vormgegeven.

Handelingsperspectief: duurzaam denken en doen

We weten het allang: alleen kennis en bewustzijn over duurzaamheidsvraagstukken zet mensen niet in actie. Handelingsperspectief doet dat wel. Wat kan je zelf doen om bij te dragen aan een duurzame toekomst? Dat vraagt om creatieve denkkracht!

  • Het Kunstlaboratorium verbindt kunst, wetenschap, technologie en duurzaamheid. In het programma Makkelijk & Duurzaam (VO, 1-2) maken leerlingen met restmaterialen van lokale makers een creatief product dat een duurzaam probleem helpt oplossen. Dit project is goed te koppelen aan Onderzoek & Ontwerpen. Bonus: dit project vindt plaats bij duurzame broedplaats Hof van Cartesius.
  • Natuur, onderzoek en ontwerpen staan ook centraal in Groene Bijtjes (PO, 1-8). Kies uit de modules Bijtjes, Elementen of Recycle, als losse workshop of lessenreeks.

Verwonderen over natuur: zorg voor je omgeving

Uit onderzoek weten we dat kinderen die zich jong leren verwonderen over de natuur, als volwassene beter zorgen voor hun eigen omgeving. Cultuureducatie kan bijdrage aan deze verwondering, en je er creatief op laten reflecteren.

  • De interactieve voorstelling Chaos onder de Grond (PO, 3-5) van Muziek met Sam (in samenwerking met Utrecht Natuurlijk), neemt kinderen mee in de verborgen wereld van het bodemleven. De voorstelling kan worden gespeeld op een van de locaties van Utrecht Natuurlijk en is te koppelen aan een gratis les.
  • Ook vanuit beeldende vorming zijn er volop mogelijkheden om met natuur en cultuureducatie te verbinden. Wunderle biedt met Groenkriebels (PO, 3-6) workshops over onderwerpen als kringlopen, bodemdieren en bijen. Bij Loket Z maken leerlingen hun eigen Kriebeldiertjes (PO, 1-4).

Je stem laten horen: opstaan voor je eigen toekomst

Duurzaamheid gaat niet alleen over kennis en gedrag, maar ook over meedenken, meepraten en meedoen. Hoe praat je actief mee over je eigen toekomst? Daar kan je op school mee oefenen.

  • In het project Protesteren kun je leren (PO en VO) van De Maakruimte onderzoeken leerlingen onder begeleiding van een straatkunstenaar hoe participatie werkt. Het project stimuleert actief burgerschap en betrokkenheid bij vraagstukken rond duurzaamheid en samenleving.

Slim verbinden met andere leergebieden

Deze activiteiten leggen allemaal een verbinding met andere kerndoelen. Vaak is dat burgerschap (vormgeven aan democratische en maatschappelijke betrokkenheid), Mens en natuur (Systeem Aarde) of Mens en maatschappij. Bij de iedere activiteit kan je zien welke andere leergebieden aansluiten.

Meer weten?

In ons cultuuraanbod op de website vind je nog veel meer passend aanbod. We hebben we handige filters gebouwd, die je helpen om culturele activiteiten te vinden die passen bij jouw wensen. Filter op thema’s Duurzaamheid/Klimaat (PO en VO) of Natuur/Milieu (PO en VO) om het hele aanbod te zien.

Heb je hulp nodig bij het boeken van activiteiten, of wil je meer weten over de inhoud, neem contact op met onze adviseurs.

Foto/video credit
Studio WNDR Fotografie - Muziek met Sam

Cookies

Deze website gebruikt cookies om je een optimale ervaring te bieden.

Blijf op de hoogte van cultuurnieuws

Ik ontvang graag het nieuws van Cultuur & School Utrecht & updates van het Kennisplatform:
Deze site wordt beschermd door reCAPTCHA en het privacybeleid en de servicevoorwaarden van Google zijn van toepassing.