Utrechtse makers in de prijzen
De Jeugdtheaterjury van de VCSD (Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties) heeft gesproken: de Zilveren Krekels en Jonge Zwanen 2026 zijn bekend! De Krekels worden uitgereikt aan de meest indrukwekkende podiumprestatie en jeugdtheaterproducties van het afgelopen seizoen. De Zwanen worden uitgereikt aan de meest indrukwekkende jeugddansproducties. Daaronder ook voorstellingen en een dansproductie van onze Utrechtse culturele partners!
De meeste producties hebben scholen afgelopen jaar kunnen zien in de Utrechtse theaters, en er zijn ook aan aantal winnaars bij uit de stad:
Zilveren Krekels
Wat betreft de Zilveren Krekels zijn de Utrechtse genomineerden: Het Filiaal theatermakers, Schweigman& en Het NUT.
Uitgelicht uit het juryrapport:
DIEP (9+) – Het Filiaal theatermakers
Regie: Monique Corvers
“DIEP laat je verliefd worden op het onbekende en breekt er subtiel een lans voor dat deze wereld van menselijke invloed verschoond mag blijven.”
PRIKKELS (8+) – BonteHond i.s.m. Schweigman&
Regie: Anemone Oostvriesland
“Met indrukwekkende zorgvuldigheid wordt in Prikkels mét het jonge publiek een steeds extremere wanorde opgebouwd.”
Achilles (10+) – Het NUT
Regie: Maurits van den Berg
“Prachtig tonen Jonathan Huisman en Mirjam Stolwijk in Achilles de kwetsuren van zoon en moeder, die uiteindelijk vooral naar liefde van de ander verlangen.”
Ook aankomend schooljaar vind je weer juweeltjes van voorstellingen in ons aanbod voor het primair- en voortgezet onderwijs, bekijk ze hier:
Jonge Zwaan
Onder de genomineerde Jonge Zwanen voor meest indrukwekkende jeugddansproducties bevindt zich De Dansers uit Utrecht
Klop Klop Boem Boem (4+) – De Dansers
Josephine van Rheenen
Klop Klop Boem Boem bouwt een wereld op van ritme, geluid en eindeloze fantasie. Tafels, kastjes, bestek, je eigen lichaam alles kan geluid maken. De drie performers van De Dansers zijn naturel en blijven sterk bij zichzelf. De opbouw volgt een kindlogica: associatief, energiek, vol kleine verrassingen, soms ook een beetje spannend. Want welk avontuur schuilt er achter die deur op de achtergrond? Een voorstelling waar het publiek graag lang in blijft vertoeven.
Voor wie de voorstelling nog niet heeft gezien of ‘m nogmaals wil bijwonen: Klop Klop Boem Boem is als dansvoorstelling op school te boeken.
En daarnaast zijn er natuurlijk nog veel meer prachtige dansvoorstellingen in ons aanbod, bekijk ze hier:
Dansvoorstellingen 2026-2027 PO
Dansvoorstellingen 2026-2027 VO
PS Je kunt het aanbod via de zoekfilters (links) verfijnen. Filter bijvoorbeeld op aanbieder, leerjaar, thema of periode.