PO

Truus bij Podium Sprits & ZIMIHC Zuilen | Elles Leferink, Dolores Leeuwin & Guido Hoek

Op locatie
Groep 5/6/7/8
60 m
14/04/2025 - 15/04/2025

De theatervoorstelling Truus vertelt het waargebeurde verhaal van de 22-jarige Utrechtse rechtenstudent Truus van Lier die tijdens de Tweede Wereldoorlog voor het gewapende verzet koos. Voor haar verzetsdaden betaalde ze met haar leven. Een voorstelling over onze geschiedenis, over vriendschap, verraad, vrijheid en moord.

September 1943. De moord op de NSB-politiehoofdcommissaris Gerard Kerlen is voorpagina-nieuws. Deze verzetsdaad van de 22-jarige rechtenstudent Truus van Lier maakt grote indruk; koningin Wilhelmina spreekt haar bewondering uit, terwijl de sancties die erop volgen worden besproken met Heinrich Himmler, de rechterhand van Hitler. Van Lier is de eerste Nederlandse vrouw die om haar verzet wordt gefusilleerd. De voorstelling laat zien hoe zij tot haar keuze is gekomen. Het verhaal roept ook vragen op: wat is “het goede” eigenlijk? Mag je iemand vermoorden om andere moorden te voorkomen?

De voorstelling is een bewerking van het boek van Jessica van Geel, Truus van Lier, het leven van een verzetsvrouw (uitgeverij Thomas Rap, 2022). Jessica van Geel maakte, gebaseerd op grondig historisch onderzoek, een minutieuze en razend spannende reconstructie van het leven van deze verzetsvrouw. Een vrouw die haar leven gaf in de hoop het goede te doen.

Een voorstelling die we graag aan kinderen en jongeren laten zien, omdat vrijheid en democratie nooit een gegeven zijn. Tijdens de voorstelling worden leerlingen aangezet om na te denken over thema’s als onverdraagzaamheid, uitsluiting en pesten.

Het is moedig om je uit te spreken als er onrecht wordt gedaan, ook als het ‘klein onrecht’ is zoals pesten op school. Als je ziet dat mensen als Truus zich durfden uit te spreken, dan kun jij dat ook. Goed doen is een besluit.

Script: Jessica van Geel en Elles Leferink, verteller: Dolores Leeuwin (bekend van o.a. Klokhuis), muziek en spel: Guido Hoek, spel: Elles Leferink (in de rol van Truus van Lier).

Thema

Burgerschap, Oorlog/Vrede, Pesten, Utrecht

Aansluiting op kerndoelen

Kunstzinnige oriëntatie 54, Kunstzinnige oriëntatie 55

21e eeuwse vaardigheden

Creatief denken, Informatie vaardigheden, Kritisch denken, Sociale & culturele vaardigheden

Leerdoelen

  • Kennismaken met theater en de geschiedenis van Utrecht
  • Kennismaken met verschillende soorten drama in culturele instellingen waar deze zijn te zien en te beluisteren zijn
Deel of print je favorieten of exporteer ze naar het plansysteem om in te schrijven.

Educatief materiaal

Er wordt een lesprogramma ontwikkeld (een bezoek van één van de acteurs in de klas, plus lesmateriaal)
Duur
60 minuten
Soort
Voorstelling of concert
Aantal Lessen
1 lessen
Periode
14/04/2025 - 15/04/2025
Beschikbare dagen en tijden
Maandag 14 april 2025 en dinsdag 15 april 2025 Aanvang: 10.30 en 12.45 uur
Prijs
€8 per leerling
Locatie(s)
Op locatie
Adres locatie(s)
ZIMIHC theater Zuilen - Prinses Christinalaan 1 - 3554 JL Utrecht
Pelle van den Berg - consulent Cultuur en School Utrecht

Heb je een vraag?

Neem contact op met Pelle van den Berg
030 711 62 29 consulent@cultuurenschoolutrecht.nl
Foto/video credit
Foto's: Iris Tasseron

Cookies

Deze website gebruikt cookies om je een optimale ervaring te bieden.

Blijf op de hoogte van cultuurnieuws

Ik ontvang graag het nieuws van Cultuur & School Utrecht & updates van het Kennisplatform:
Deze site wordt beschermd door reCAPTCHA en het privacybeleid en de servicevoorwaarden van Google zijn van toepassing.